Zakończyliśmy VI edycję programu stypendialnego „Aktywni dla Polski”

3 sierpnia br. odbyło się oficjalnie zakończenie VI edycji programu stypendialnego „Aktywni dla Polski”, skierowanego do działaczy polonijnych i przedstawicieli Polonii. Wsród absolwentów tegorocznej edycji znalazło się 20 uczestników zagranicznych z pięciu europejskich państw oraz kilkoro z województwa lubelskiego.

Przed wręczeniem certyfikatów stypendyści mieli jeszcze okazję posłuchać o Rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Po muzeum narracyjnym znajdującym się w siedzibie Instytutu Andersa oprowadził stypendystów dr Michał Dworski z Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie KUL.

Następnie koordynatorzy programu Katarzyna Błaszczak i Michał Krzaczek podsumowali dziesięciodniowy cykl szkoleń i spotkań.

– Życzę Wam optymizmu, siły oraz odwagi do waszych dalszych działań. Bardzo się cieszę, od pierwszego dnia w zasadzie, widząc waszą grupę i wasze poważne oraz dojrzałe podejście – mówił do absolwentów Michał Krzaczek, koordynator tegorocznej edycji programu.

Podziękowania za udział w programie skierował do uczestników także wiceprezes Instytutu Andersa, Michał Wójcik.

Tegoroczni Aktywni dla Polski otrzymali imienne certyfikaty ukończenia programu oraz suplementy, zawierające informacje o odbytych szkoleniach.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim uczestnikom. Życzymy Wam, aby zdobyta na szkoleniach wiedza i umiejętności owocowały podejmowanymi przez Was przedsięwzięciami na rzecz naszej ojczyzny i Polonii oraz Polaków mieszkających za granicą. Bądźcie aktywni dla Polski 🇵🇱!

„Otrzymałam dużo inspiracji do nowych działań, do różnych projektów między Polską a Ukrainą. Mam nadzieję, że będzie to inspiracją dla wszystkich uczestników tego programu, i że spotkamy się za rok, i że Instytut Andersa będzie rozwijał ten program. Bardzo polecam ten projekt i mam nadzieję, że jeszcze spotkamy się w następnym roku” – Daria Chudnovska, absolwentka VI edycji „Aktywnych dla Polski”

„Dzięki temu programowi dowiedziałem się więcej o prowadzeniu organizacji polonijnej. Pozwoliło mi to nauczyć się o niektórych rzeczach, o których może nie zdawałem sobie sprawy i nie wiedziałem jak wprowadzić w życie organizacyjne. To było 10 bardzo ciekawych dni. Poznałem również wiele osób z innych krajów, które po prostu nie mają tego samego poczucia polonijnego, co mamy my we Włoszech, i też mają inną kulturę, sposoby myślenia i organizowania się. Również poznałem po prostu Polskę, tę, która Polonii nie może zbytnio poznać, poza takimi spotkaniami, ponieważ żyją w Polsce a nie właśnie za granicą, więc oni sami uczą się od nas, czym jest prawdziwa Polonia” – Daniel Zeneli, absolwent VI edycji „Aktywnych dla Polski”

„W tym programie nauczyłam się bardzo dużo kompetencji menadżerskich. Oprócz tego nauczyłam się dużo o komunikacji i design thinking. Mogę powiedzieć, ze ten program bardzo mi się spodobał, dał mi nowe umiejętności i jeszcze poznałam bardzo dużo osób z innych państw i nawet wielu kultur” – Marta Bem, absolwentka VI edycji „Aktywnych dla Polski”

Podziękowania dla zespołu Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie za współorganizację i patronat honorowy nad programem.

Program Stypendialny im. Prezydenta RP na Uchodźstwie Stanisława Ostrowskiego „Aktywni dla Polski” został zrealizowany przez Instytut Andersa oraz dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu „NOWEFIO 2021-2030”