Program Stypendialny „Młodzi Ambasadorzy Polskości”.
Instytut im. gen. Władysława Andersa rozpoczyna rekrutację do programu stypendialnego „Młodzi Ambasadorzy Polskości”! Projekt skierowany jest do Polaków w wieku 18-30 lat mieszkających na stałe w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii lub Włoszech. Realizacja programu planowana jest w dniach 16-23 sierpnia 2022 roku w Lublinie.
Przedsięwzięcie ma na celu wyróżnienie młodych Polaków będących mieszkańcami jednego z państw Europy Zachodniej i aktywnie uczestniczących w życiu swoich lokalnych społeczności.
W ramach programu uczestnicy będą mieli okazję spędzenia 8 dni na Lubelszczyźnie, w czasie których wezmą udział w profesjonalnych warsztatach z zakresu m.in. zarządzania organizacją, wystąpień publicznych i autoprezentacji, pozyskiwania funduszy na działalność społeczną oraz odbędą szereg spotkań z lubelskimi samorządowcami oraz przedstawicielami lubelskich instytucji publicznych i organizacji społecznych!
Podczas pobytu stypendyści będą mieli zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie, a także otrzymają zwrot kosztów podróży.
Ponadto, na członków programu stypendialnego czekają wycieczki po Lublinie i Lubelszczyźnie, spotkania kulturalne, a także integracyjne. Poprzez program stypendialny chcemy budować więzi pomiędzy młodym pokoleniem Polaków w kraju i na Zachodzie. Jednym z założeń programu jest także stworzenie kompleksowej strategii rozwoju organizacji polonijnych w państwach Europy Zachodniej na lata 2020 – 2040. Dla uczestników będzie to unikalna szansa na aktywne spędzenie w Polsce jednego z wakacyjnych tygodni oraz możliwość poznania uroków Lubelszczyzny.
Aby móc przystąpić do programu, należy:
- Być osobą zamieszkującą państwa Europy Zachodniej, w wieku 18 – 30 lat, pochodzenia polskiego.
- Posiadać ważny paszport (obywatelom państw UE wystarczy inny dokument uprawniający do poruszania się w Strefie Schengen).
- Aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej w miejscu zamieszkania. Jeśli wspierasz działania organizacji polonijnej, chóru, wspólnoty parafialnej, zespołu tanecznego, innej organizacji – nasz program skierowany jest właśnie do Ciebie! Nie jest wymagane formalne członkostwo w organizacji.
- Wystarczy podstawowa znajomość języka polskiego. W razie potrzeby przygotujemy spotkania z zawodowym nauczycielem języka polskiego, gdyż program ma za zadanie poszerzenie zdolności lingwistycznych uczestników w czasie jego trwania.
Procedura wyłonienia uczestników:
Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy do dnia 16 lipca 2022 roku!
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ
Uczestników projektu wyłoni komisja złożona z przedstawicieli Instytutu Andersa, na podstawie nadesłanych zgłoszeń.
W procedurze wyboru uczestników projektu będą brane pod uwagę:
- Poprawność merytoryczna CV i listu motywacyjnego
- Dotychczasowa aktywność uczestnika, obejmującą różne formy zaangażowania: udział w działalności organizacji polskich, chórach polskich, zespołach tanecznych, współorganizacja wydarzeń i projektów
Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone w dniu 17 lipca 2022 r. Uczestnicy zostaną poinformowani o wynikach drogą mailową.
Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?
Podczas pobytu uczestników Instytut Andersa zapewnia im: zakwaterowanie i wyżywienie oraz organizację specjalnego cyklu wykładów , warsztatów i wycieczek, w czasie którego uczestnicy:
- Zapoznają się z ideą społeczeństwa obywatelskiego, realizowanego w Polsce przy kluczowym udziale sektora organizacji pozarządowych,
- Poznają rozwiązania i praktyki, stosowane w działalności i zarządzaniu sektora organizacji pozarządowych,
- Będą uczestniczyć w szeregu spotkań, warsztatów i zajęć, na których zdobędą wiedzę i umiejętności, które można wykorzystywać w pracy na rzecz społeczności lokalnej w miejscu swojego zamieszkania,
- Zapoznają się z żywą polską kulturą, historią i wartościami,
- Poznają historię Lublina i Lubelszczyzny, ofertę lubelskich instytucji, organizacji pozarządowych i uczelni, otwartych na obcokrajowców i Polonię.
W ramach realizacji programu planujemy:
- Kurs z podstaw fundraisingu i crowdfoundingu,
- Warsztaty z umiejętności miękkich,
- Spotkania z działaczami organizacji pozarządowych z Lubelszczyzny,
- Spotkania z lubelskimi samorządowcami,
- Wizyty studyjne w urzędach i instytucjach publicznych,
- Zwiedzanie wybranych miejsc w Lublinie oraz na Lubelszczyźnie,
- Spotkania integracyjne oraz kulturalne.
Pobyt uczestników w Lublinie planowanych jest w dniach 16 sierpnia – 23 sierpnia 2022 roku.
Wszelkie pytania dotyczące konkursu prosimy kierować na adres e-mail: kontakt@instytutandersa.org.pl
Czekamy właśnie na Ciebie!
Link do formularza zgłoszeniowego
Termin na zgłoszenia upływa 16 lipca 2022 roku!
Przed zgłoszeniem, prosimy o zapoznanie się z regulaminem programu stypendialnego.
REGULAMIN PROGRAMU STYPENDIALNEGO
Program Stypendialny „Młodzi Ambasadorzy Polskości” jest realizowany przez Instytut im. gen. Władysława Andersa. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”.