Wspomnienia Artysty Andersa- promocja książki w Lublinie!

Z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino zespół Instytutu Andersa przygotował, opracował i wydał niezwykłą książkę – wspomnienia Tadeusza Wojnarskiego. Jest to opowieść napisana przez „Artystę Andersa” – człowieka, który doświadczył piekła sowieckich łagrów, dostał się jednostek Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR i razem z całą grupą wojskowych oraz cywili opuścił „nieludzką ziemię”. Przeszedł on z gen. Władysławem Andersem cały „szlak nadziei” – przez Bliski Wschód, aż po Półwysep Apeniński. W tym czasie malował i rysował wszystko to co go otaczało – krajobrazy, architekturę czy swoich współtowarzyszy broni. Dziedzictwo jego twórczości jest szerzej nieznane. Dlatego książka ta, zawierająca bogaty materiał ilustracyjny, jest tak istotna dla jej rozpowszechnienia a także dla wypromowania niezwykłego zjawiska, jakim byli „Artyści Andersa” w szeregach Armii Polskiej na Wschodzie i następnie 2. Korpusu.

Przy powstaniu tego dzieła dużą rolę odegrali Tadeusz Wojnarski jr. – syn głównego bohatera, który jest opiekunem jego spuścizny, a także prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, który jako pierwszy „odkrył” malarstwo T. Wojnarskiego kilka lat temu. Pan Profesor napisał wprowadzenie do tej publikacji, a Pan Tadeusz – wstęp. Opracowaniem krytycznym i edycją tekstu zajął się dr Michał Dworski z Instytutu im. gen. Władysława Andersa.

Podczas tego wydarzenia zaplanowano wystąpienie Tadeusza Wojnarskiego jr. – syna głównego bohatera – oraz prof. Jana Wiktora Sienkiewicza, który podzieli się swoimi refleksjami o życiu i twórczości Tadeusza Wojnarskiego w ramach specjalnej dyskusji.
Całość zostanie poprzedzona krótkim filmem dokumentalnym w reżyserii Rafała Brylla „Artyści Andersa” (25 min.).

Spotkanie zostanie wzbogacone wystawą wybranych prac Tadeusza Wojnarskiego, które specjalnie w tym celu zostaną sprowadzone ze Szwajcarii.

Wydarzenie odbędzie się 4 czerwca 2024 roku o godzinie 17:00 w sali kinowej CSK w Lublinie (Plac Teatralny 1).

ORGANIZATOR: Instytut Andersa, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie | PARTNER: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie | PATRONATY: Wydawnictwo Werset, portal wojnarskiartysta.art, Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie KUL

Zachęcamy wszystkich do udziału.

WSTĘP NA SPOTKANIE JEST WOLNY!